Radzyń Podlaski

praca Radzyń Podlaski

Powiat radzyński znajduje się w północnej części województwa lubelskiego, a jego siedziba – Radzyń Podlaski – oddalona jest od Lublina o około 80 km. Radzyń historycznie położony jest w Małopolsce, na Podlasiu Południowym. Miasto zajmuje powierzchnię 20,3 km2, a jego populacja wynosi 18 tysięcy osób.  Wśród mieszkańców przeważają kobiety.

Radzyń Podlaski jest jedynym miastem powiatu radzyńskiego i stanowi jego ośrodek handlowy, przemysłowy, kulturalny i edukacyjny Praca Radzyń Podlaski. Podstawową formą prowadzenia działalności w mieście jest gospodarowanie oparte na własności prywatnej i spółdzielczej. Z danych statystycznych wynika, że w Radzyniu Podlaskim swą działalność gospodarczą prowadzi blisko 1350 podmiotów gospodarczych, z których większość stanowią nieduże przedsiębiorstwa rodzinne zatrudniające od kilku do kilkunastu pracowników. Oprócz niewielkich firm, miasto posiada również większe zakłady pracy, zatrudniające po kilkaset osób, do których należą m.in.: Spółdzielcza Mleczarnia „SPOMLEK”,  Powszechna Spółdzielnia Spożywców „SPOŁEM”, Chłodnia owocowo-warzywna „BIMIZ FOOD” sp. z o.o., Górnicza Fabryka Narzędzi, Lubelskie Zakłady Energetyczne „LUBZEL” S.A. oraz Fabryka Narzędzi Chirurgicznych B. Braun.

Duża liczba zakładów produkcyjnych nie wpływa znacząco na poziom bezrobocia w regionie, który utrzymuje się na średnim poziomie. Według danych statystycznych US w Lublinie, stopa bezrobocia w powiecie radzyńskim w grudniu 2012 r. wynosiła 15,1%.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *