Łęczna

praca w Łęcznej

Powiat łęczyński, obok miasta Lublin, jest powiatem województwa lubelskiego o najniższym odsetku osób bezrobotnych. Jak pokazują statystki Urzędu Statystycznego w Lublinie, w powiecie łęczyckim liczba osób bezrobotnych wynosi zaledwie 2700 osób, a stopa bezrobocia w tym regionie jest niższa od stopy całego województwa i kształtuje się na poziomie 10,3% (grudzień 2012r.).  Siedzibą powiatu łęczyńskiego jest miasto Łęczna, zajmujące powierzchnię 19 km2 i zamieszkałe przez 21,5 tys. osób.

Łęczna jest jedynym miastem powiatu łęczyńskiego i stanowi zaplecze handlowo-usługowe dla wiejskich terenów powiatu Praca Łęczna.

Na terenie miasta działalność gospodarczą prowadzi około 1350 podmiotów gospodarczych, związanych głównie z przemysłem oraz branżą usługową. Największym zakładem pracy regionu, dającym zatrudnienie wielu mieszkańcom Łęcznej i okolic jest Lubelski Węgiel „Bogdanka”, który na tle innych kopalni węgla kamiennego w Polsce, wyróżnia się pod względem osiąganych wyników finansowych oraz wydajności wydobycia węgla kamiennego. Obecność tego zakładu pracy wpływa zarówno na poziom bezrobocia, jak i na wysokość zarobków w powiecie łęczyńskim. Średnie miesięczne wynagrodzenie w tym regionie wynosi bowiem aż 4,6 tysiąca złotych brutto, co, w porównaniu z innymi regionami województwa lubelskiego, jest wartością niebotycznie wysoką. Do pozostałych dużych pracodawców regionu należą Wytwórnia Makaronu Domowego POL-MAK i Huta Szkła Gospodarczego „Edwanex”.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *