Kolejną sferą, w której zatrudnienie znajduje około 20% mieszkańców województwa lubelskiego, jest przemysł. Na tle województwa śląskiego nie jest to zdumiewający wynik, ale na pewno jest ważną kwestią, którą należy poruszyć.
Występowanie surowców naturalnych, w znaczącym stopniu wpływa na rozwój przemysłu w tym województwie. Jednym z nich jest węgiel kamienny. Jego złoża występują w okolicach Łęcznej Puchaczów oraz Bogdanki. Tamtejsza kopalnia oferuje zatrudnienie wielu ludziom z okolicznych miejscowości i nie tylko. Ważną rolę odgrywają również surowce skalne, których wydobycie sprzyja wzrostowi gospodarczemu województwa.
Na terenie Lubelszczyzny prowadzone są również prace związane z wydobyciem ropy naftowej oraz gazu łupkowego.
W województwie nie brakuje również zakładów przemysłowych o charakterze rolno-spożywczym, zaliczyć do nich należy doskonale prosperujące młyny, wytwórnie kasz, mąk oraz znanych na całym świecie doskonałych makaronów. Tysiące mieszkańców województwa lubelskiego znajduje zatrudnienie w przetwórstwie mleczarskim, owocowo-warzywnym oraz cukrowym. Znane wszystkim zakłady browarnicze funkcjonują w województwie lubelskim kilkadziesiąt lat, wpływając na rozwój gospodarczy i ekonomiczny województwa.
Zasadniczą rolę w kształtowaniu się województwa odgrywa przemysł maszynowy, chemiczny oraz metalowy. Na terenie Lubelszczyzny obecne są fabryki produkujące nawozy, liczne cementownie, a także fabryki, które wytwarzają pojazdy silnikowe oraz śmigłowce.
W związku z bogatym zalesieniem województwa kwitnie tu przemysł drzewny oraz meblarski. Bogactwo naturalne województwa lubelskiego sprzyja istnieniu i powstawaniu coraz to nowych fabryk i zakładów. Zapotrzebowanie na produkty jest bardzo duże, zakłady prowadzą otwartą rekrutację na stanowiska pracy, jedynym problemem jest jedynie fakt emigracji mieszkańców, którzy za wszelką cenę szukają zatrudnienia gdzie indziej.