Województwo lubelskie znajduje się w bardzo korzystnej sytuacji, jeżeli chodzi o występowanie poszczególnych grup zawodowych na regionalnym rynku pracy. Zgodnie bowiem z najnowszymi badaniami, aż 68% zawodów w tym województwie, znajduje się w równowadze. Taki stan rzeczy jest równoznaczny z równowagą popytu i podaży rynkowej, a zatem zapotrzebowanie na konkretne zawody jest zaspokajane odpowiednią ilością chętnych do pracy.
Zawody, będące w równowadze, nie mają problemów z brakami kadrowymi lub przesyceniem rynku danymi specjalistami. W takiej sytuacji zazwyczaj nie prognozuje się zmian w strukturze zatrudnienia.
W 2018 roku w województwie lubelskim jest jednak kilka zawodów, w których nastąpi wzrost lub spadek zapotrzebowania ze strony pracodawców. Ze spadkiem popytu będziemy mieć do czynienia w odniesieniu do nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, rolników i leśników, pracowników poczty, farmaceutów, specjalistów ds. finansowych, projektantów wzornictwa przemysłowego, florystów i robotników obróbki skóry.
Natomiast na zwiększenie ilość miejsc pracy mogą liczyć zwłaszcza pielęgniarki i położne, a także: nauczyciele przedmiotów zawodowych, pracownicy sprzedaży internetowej, kierownicy ciężarówek, ciągników i autobusów, fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osób starszych, lekarze, graficy oraz nauczyciele przedszkolni.